Tasarım Tescili ve Diğer Tasarım Hizmetleri

Tasarım Tescili

Tasarım; esasen yenilik ve ayırt edicilik dediğimiz iki temel kolon üzerine inşa edilmiş bir binadır. Tasarımda tasarımcının ne kadar seçenek olduğu meselesi ayrıca önem taşımaktadır.

Dağcı Teke Patent özellikle ülkemizin önde gelen porselen, seramik ve cam üreticilerine vermiş olduğu danışmanlık hizmetinin meyvelerini ,tasarımcının seçenek özgürlüğüyle değerlendirmesini yaparken toplamaktadır. Zira bir ürün tescil edilmesinde yada tescil müracaat edilmesinde iş sahibi firmaya sağlayacağı katkı konusunda ve sonuçları konusunda henüz işlemlerin başındayken fikir yürütebilme, müşterisine seçenek sunabilme gibi opsiyonlar bakımından zenginlik içerisindedir.

Tasarımcının seçenek özgürlüğünden kasıt ürünün teknik yapısının zorunlu kıldığı unsurlarda tasarımcının neredeyse sonsuz ve sınırsız sayıda seçenek özgürlüğü olması anlamındadır. Örneğin bir çay yada kahve fincanı içindeki sıcak sıvıyı barındırmak fonksiyonu dışında tamamen birbirinden farklı özgün ,özel tasarımlara ve desenlere sahip olabilir. Mülga 554 sayılı KYK’ nın da dile getirdiği üzere tasarım görünümdür ve görünümü korur. Fonksiyonu korumaz ve tek başına markayı korumaya yetmez.